2013 Candidates who have filed
Last updated: May 24, 2013 4:00 p.m.
Candidates appear in lot draw order; the order they will appear on the ballot.
The following districts filed for office with the primary county (click the county name to link to the county's website):
- City of Milton (Pierce County)
- Fife School District No. 417(Pierce County)
- Pierce County Fire Protection District No. 22 (East Pierce Fire & Rescue) (Pierce County)
- Snoqualmie Pass Fire Protection District No. 51 (Kittitas County)
- Snoqualmie Pass Utility District (Kittitas County)
Shortcuts: COUNTY | COURT OF APPEALS, DIVISION NO. 1, DISTRICT NO. 1 | SUPERIOR COURT | PORT OF SEATTLE | CITY | SCHOOL | SPECIAL PURPOSE DISTRICT | |
COUNTY | |
Executive |
Alan E. Lobdell Goodspaceguy Everett A. Stewart Dow Constantine |
Sheriff |
John Urquhart |
Metropolitan King County Council District No. 1 short and full term |
John Fray Naomi Wilson Rod Dembowski |
Metropolitan King County Council District No. 3 |
Kathy Lambert |
Metropolitan King County Council District No. 5 |
Andy Massagli Dave Upthegrove |
Metropolitan King County Council District No. 7 |
Pete von Reichbauer |
Metropolitan King County Council District No. 9 |
Kristina Macomber Shari Song Reagan Dunn |
TOP |
COURT OF APPEALS, DIVISION NO. 1, DISTRICT NO. 1 | |
Judge Position No. 3 unexpired 2-year term |
James R. Verellen |
TOP |
SUPERIOR COURT | |
Judge Position No. 20 unexpired 3-year term |
Susan H. Amini |
TOP |
PORT OF SEATTLE | |
Commissioner Position No. 1 |
Pete Lewis John Creighton Andrew Pilloud Withdrawn |
Commissioner Position No. 2 unexpired 2-year term |
Courtney Gregoire John Naubert |
Commissioner Position No. 3 short and full term |
Andrew Pilloud Michael Wolfe Stephanie Bowman |
Commissioner Position No. 4 |
Richard Pope Tom Albro |
TOP |
CITY | |
City of Algona Council Position No. 2 |
Lynda L. Osborn |
City of Algona Council Position No. 4 |
Dawn Dofelmire |
City of Auburn Mayor |
Scot Pondelick John T. Partridge Nancy Backus |
City of Auburn Council Position No. 2 |
Jodi Riker-Yap Claude DaCorsi |
City of Auburn Council Position No. 4 |
Frank Lonergan Yolanda Trout Thomas Sauers Jodi Riker-Yap Withdrawn |
City of Auburn Council Position No. 6 |
Michelle Binetti Rich Wagner |
Town of Beaux Arts Village Mayor |
Richard Leider |
Town of Beaux Arts Village Council Position No. 1 |
No Candidates |
Town of Beaux Arts Village Council Position No. 3 |
Tom Stowe Mike Hillberg Withdrawn |
Town of Beaux Arts Village Council Position No. 5 |
No Candidates |
City of Bellevue Council Position No. 2 |
Lyndon Heywood Conrad Lee |
City of Bellevue Council Position No. 4 |
Steve Kasner Jeffrey Talada Kevin Wallace Bill Hirt |
City of Bellevue Council Position No. 6 |
Don Davidson Lynne Robinson Vandana Slatter |
City of Black Diamond Mayor |
Keith C. Watson Dave Gordon Rebecca Olness |
City of Black Diamond Council Position No. 2 |
Erika Morgan Bill Roth Patrick Nelson Withdrawn |
City of Black Diamond Council Position No. 3 unexpired 2-year term |
Patrick Nelson Janie Edelman |
City of Black Diamond Council Position No. 4 short and full term |
Shawn Oglesbee Carol Benson |
City of Bothell Council Position No. 1 |
Joshua Freed |
City of Bothell Council Position No. 3 |
Del Spivey |
City of Bothell Council Position No. 5 |
Nadia K. Mustafa Tris Samberg Steve Booth |
City of Bothell Council Position No. 7 |
Thomas E. Agnew |
City of Burien Council Position No. 1 |
Lauren Berkowitz Kip Walton Jack Block Jr. |
City of Burien Council Position No. 3 |
Debi Wagner Andrea H. Reay Joan McGilton Robert L. Richmond III |
City of Burien Council Position No. 5 |
Nancy Tosta Rose Clark Len Boscarine Withdrawn |
City of Burien Council Position No. 7 |
Chuck Rangel Steve Armstrong Joey Martinez |
City of Carnation Council Position No. 2 |
Jim Berger |
City of Carnation Council Position No. 4 |
Kim Lisk |
City of Clyde Hill Council Position No. 1 |
Marianne Klaas |
City of Clyde Hill Council Position No. 3 |
Chris Baker |
City of Clyde Hill Council Position No. 5 |
Bruce Dodds |
City of Covington Council Position No. 2 |
Mark Lanza |
City of Covington Council Position No. 4 |
Joseph T. Cimaomo Jr. David Lucavish |
City of Covington Council Position No. 6 |
James A. Scott Sr. Zbigniew George Tomalik |
City of Des Moines Council Position No. 1 |
Matt Pina |
City of Des Moines Council Position No. 3 |
Victor L. Pennington II Carmen L. Scott Withdrawn |
City of Des Moines Council Position No. 4 unexpired 2-year term |
James Payne Chuck Swesey Jeremy Nutting |
City of Des Moines Council Position No. 5 |
Melissa Musser |
City of Des Moines Council Position No. 7 |
Dave Kaplan Robert Bonds Withdrawn |
City of Des Moines Municipal Court Judge |
Veronica Galvan David Gehrke |
City of Duvall Mayor |
Glen Kuntz Will Ibershof |
City of Duvall Council Position No. 1 |
Dianne Brudnicki Gerard Cattin Withdrawn |
City of Duvall Council Position No. 3 short and full term |
Scott Thomas |
City of Duvall Council Position No. 5 |
Eric F. Benjamin Gary E. Gill |
City of Duvall Council Position No. 6 |
Roger Jones Amy Ockerlander |
City of Duvall Council Position No. 7 unexpired 2-year term |
Gary L. Rutledge Jason Walker |
City of Enumclaw Mayor |
Liz Reynolds Darrel Dickson Withdrawn |
City of Enumclaw Council Position No. 1 |
Morgan Irwin Pamela Harding |
City of Enumclaw Council Position No. 3 short and full term |
Shelby DeVol Mike Sando |
City of Enumclaw Council Position No. 5 |
Tom Mann Juanita Carstens Mike Sando Withdrawn |
City of Enumclaw Council Position No. 7 |
Hoke Overland Sean Krebs |
City of Federal Way Mayor |
Jim Ferrell Skip Priest |
City of Federal Way Council Position No. 2 short and full term |
Anthony Murrietta Mark Koppang Kelly Maloney |
City of Federal Way Council Position No. 4 |
John Fairbanks Jeanne Burbidge |
City of Federal Way Council Position No. 6 short and full term |
Martin Moore Diana Noble-Gulliford Ryan K. Miller |
City of Federal Way Municipal Court Judge Position No. 1 |
Rebecca C. Robertson |
City of Federal Way Municipal Court Judge Position No. 2 |
Dave Larson |
City of Lake Forest Park Council Position No. 1 |
Jason Colberg Hilda Thompson |
City of Lake Forest Park Council Position No. 3 |
John Wright |
City of Lake Forest Park Council Position No. 5 |
Edgar Escandar Mark Phillips |
City of Lake Forest Park Council Position No. 7 |
Alan Kiest John Resha Edgar Escandar Withdrawn |
Town of Hunts Point Mayor |
Joseph D. Sabey |
Town of Hunts Point Council Position No. 1 |
Ken Fisher |
Town of Hunts Point Council Position No. 2 unexpired 2-year term |
Heather Smith |
Town of Hunts Point Council Position No. 3 |
Ted Frantz |
Town of Hunts Point Council Position No. 5 |
Dan Temkin |
City of Issaquah Mayor |
Joe Forkner Fred Butler |
City of Issaquah Council Position No. 1 short and full term |
Mary Lou Pauly |
City of Issaquah Council Position No. 3 |
Eileen Barber |
City of Issaquah Council Position No. 5 |
Stacy Goodman |
City of Issaquah Council Position No. 7 |
Tola Marts |
City of Kirkland Council Position No. 1 |
Martin Morgan Jay Arnold |
City of Kirkland Council Position No. 2 unexpired 2-year term |
Dave McDonald Shelley Kloba |
City of Kirkland Council Position No. 3 |
Penny Sweet |
City of Kirkland Council Position No. 5 |
Amy Walen |
City of Kirkland Council Position No. 7 |
William (Bill) Henkens Doreen Marchione |
City of Kirkland Municipal Court Judge |
Michael J. Lambo |
City of Kenmore Council Position No. 2 |
Mark Prince Bob Black Laurie Sperry Dennis Mendrey Withdrawn |
City of Kenmore Council Position No. 4 |
Patrick O'Brien Nigel Herbig Charles Crouch |
City of Kenmore Council Position No. 6 |
Elizabeth Mooney Ken Smith Allan Van Ness |
City of Kent Mayor |
Suzette Cooke Tim Clark |
City of Kent Council Position No. 2 |
David Wade Schwartz Jim Berrios |
City of Kent Council Position No. 4 |
Dennis R. Higgins Jr. |
City of Kent Council Position No. 6 |
Barbara Phillips Bailey Stober Ken Sharp |
City of Kent Municipal Court Judge Position No. 1 short and full term |
Karli Kristine Jorgensen |
City of Kent Municipal Court Judge Position No. 2 |
Glenn M. Phillips |
City of Medina Council Position No. 1 |
Curt A. Pryde Janie Lee Withdrawn |
City of Medina Council Position No. 3 |
Jim Girardot John Maffei Doug Dicharry Withdrawn |
City of Medina Council Position No. 5 |
Patrick Boyd Jennifer Garone |
City of Medina Council Position No. 7 |
Alex Morcos Patrick Boyd Withdrawn |
City of Mercer Island Council Position No. 2 |
Kevin Scheid Dan Grausz |
City of Mercer Island Council Position No. 4 short and full term |
Tana Senn |
City of Mercer Island Council Position No. 6 |
Rich Erwin Benson Wong |
City of Milton Mayor |
Debra Perry Philip (Marty) Lelli Jr. |
City of Milton Council Position No. 1 |
Lois Zaroudny |
City of Milton Council Position No. 2 |
Bart Taylor |
City of Milton Council Position No. 3 |
Bryan W. Ott Cheryl Reid-Simons |
City of Milton Council Position No. 5 |
Todd Morton Leonard Sanderson |
City of Maple Valley Council Position No. 2 |
Bill Allison |
City of Maple Valley Council Position No. 4 |
Erin Weaver |
City of Maple Valley Council Position No. 6 |
Leslie Burberry Victoria Jonas |
City of North Bend Council Position No. 2 |
Alan Gothelf |
City of North Bend Council Position No. 4 |
Ross C. Loudenback |
City of North Bend Council Position No. 6 |
Jeanne Pettersen |
City of Normandy Park Council Position No. 2 |
Mike Bishoff Clarke Brant Withdrawn |
City of Normandy Park Council Position No. 4 |
Kathleen Waters Marion Yoshino |
City of Normandy Park Council Position No. 6 |
Tom Munslow Chris Coleman |
City of Newcastle Council Position No. 5 |
Rich Crispo |
City of Newcastle Council Position No. 6 |
Mark Greene John C. Drescher |
City of Newcastle Council Position No. 7 |
John D. Dulcich |
City of Pacific Council Position No. 2 |
Brice Erickson John C. Jones Jack H. Cotherman Withdrawn |
City of Pacific Council Position No. 4 |
Vic Kave Dave Stookey Leanne Guier |
City of Pacific Council Position No. 5 |
Stacy May Knudtson Gary Nitschke Stacey D. Jackson Sr. Ronnie M. Harris Withdrawn |
City of Pacific Council Position No. 7 |
Tren Walker Ronnie M. Harris |
City of Redmond Council Position No. 2 |
Byron Shutz |
City of Redmond Council Position No. 4 |
Kim Allen |
City of Redmond Council Position No. 6 |
John Stilin |
City of Renton Council Position No. 1 |
Randy Corman |
City of Renton Council Position No. 2 |
Stuart Avery Armondo Pavone |
City of Renton Council Position No. 6 |
Beth Asher Terri Briere |
City of Renton Municipal Court Judge |
Terry L. Jurado |
City of Sammamish Council Position No. 1 |
Larry Wright Kathleen Huckabay |
City of Sammamish Council Position No. 3 |
Bob Keller |
City of Sammamish Council Position No. 5 |
Don Gerend Christine Malchow Withdrawn |
City of Sammamish Council Position No. 7 |
Tom Odell |
City of Seattle Mayor Descriptors added to distinguish candidates with the same last name. |
Doug McQuaid Ed Murray Kate Martin, planner Bruce A. Harrell Mike McGinn Peter Steinbrueck Mary Martin, factory worker Joey Gray Charlie Staadecker |
City of Seattle City Attorney |
Pete Holmes |
City of Seattle Council Position No. 2 |
Kshama Sawant Brian Carver Richard Conlin |
City of Seattle Council Position No. 4 |
Sam Bellomio Sally Bagshaw |
City of Seattle Council Position No. 6 |
Nick Licata Edwin B. Fruit |
City of Seattle Council Position No. 8 |
David Ishii Mike O'Brien Albert Shen |
City of Shoreline Council Position No. 1 |
Keith McGlashan |
City of Shoreline Council Position No. 3 |
Will Hall Tom Jamieson Withdrawn |
City of Shoreline Council Position No. 5 |
Shari Winstead |
City of Shoreline Council Position No. 7 |
Christopher Roberts Michael Javorsky |
Town of Skykomish Mayor short and full term |
Tony Grider |
Town of Skykomish Council Position No. 2 |
Desirae Bearden |
Town of Skykomish Council Position No. 4 |
Michael B. Janasz |
City of Snoqualmie Mayor |
Ed Pizzuto Matt Larson |
City of Snoqualmie Council Position No. 1 |
Robert Jeans |
City of Snoqualmie Council Position No. 3 |
Bryan Holloway |
City of Snoqualmie Council Position No. 5 |
Heather Munden Terry Sorenson Darryl Wright Withdrawn |
City of Snoqualmie Council Position No. 7 |
Kathi Prewitt |
City of SeaTac Council Position No. 2 |
Kathryn Campbell Othman Heibe Rick Forschler |
City of SeaTac Council Position No. 4 |
Tony Anderson Suber Adam Withdrawn |
City of SeaTac Council Position No. 6 |
Pam Fernald Joe Van |
City of Tukwila Council Position No. 1 |
Verna Seal |
City of Tukwila Council Position No. 3 |
Allan Ekberg |
City of Tukwila Council Position No. 5 |
Joe Henry Duffie |
City of Tukwila Council Position No. 7 |
De'Sean Quinn |
City of Woodinville Council Position No. 1 short and full term |
Paula Waters Art Pregler Withdrawn |
City of Woodinville Council Position No. 3 |
James Evans Paulette Bauman Withdrawn |
City of Woodinville Council Position No. 5 |
Susan Boundy-Sanders |
City of Woodinville Council Position No. 7 |
Brad Walker Bernie Talmas |
Town of Yarrow Point Mayor |
Dicker Cahill |
Town of Yarrow Point Council Position No. 1 |
Bruce Jones |
Town of Yarrow Point Council Position No. 3 |
Mary Elmore |
Town of Yarrow Point Council Position No. 5 |
David K. Cooper |
TOP |
SCHOOL
Clarification on Seattle School District No. 1 races: In the primary, the director positions are voted on by registered voters living in the director district. In the general election, these positions are voted at large by all registered voters in Seattle School District No. 1. |
|
Seattle School District No. 1 Director District No. 4 |
Dean McColgan Sue Peters Suzanne Dale Estey |
Seattle School District No. 1 Director District No. 5 |
LaCrese Green Olu Thomas Stephan Blanford |
Seattle School District No. 1 Director District No. 7 |
Betty Patu |
Federal Way School District No. 210 Director District No. 1 |
Geoffery Z. McAnalloy Ed Barney |
Federal Way School District No. 210 Director District No. 4 |
Carol Gregory Kenneth Lance Barton Medgar Wells Ben Ries Withdrawn |
Enumclaw School District No. 216 Director District No. 2 |
April Schroeder |
Enumclaw School District No. 216 Director District No. 5 |
Bryan Stanwood |
Mercer Island School District No. 400 Director Position No. 2 |
Dave Myerson |
Mercer Island School District No. 400 Director Position No. 4 |
Adair Dingle |
Highline School District No. 401 Director District No. 2 |
Angelica M. Alvarez |
Highline School District No. 401 Director District No. 3 |
Susan Goding Miles Partman |
Vashon Island School District No. 402 Director Position No. 2 |
Bob Hennessey |
Vashon Island School District No. 402 Director Position No. 4 |
Steve Ellison Jake Jacobovitch Withdrawn |
Renton School District No. 403 Director District No. 2 |
Albert Talley Sr. Avanti Bergquist Withdrawn |
Renton School District No. 403 Director District No. 5 |
Pam Teal |
Skykomish School District No. 404 Director Position No. 2 |
John E. Robinson |
Skykomish School District No. 404 Director Position No. 4 |
Jennifer M. Childs Allison Luker Robert J. Mackner |
Skykomish School District No. 404 Director Position No. 5 unexpired 2-year term |
Dan Woodford |
Bellevue School District No. 405 Director District No. 3 |
Chris Marks |
Bellevue School District No. 405 Director District No. 4 unexpired 2-year term |
Tracy Trojovsky Krischanna Roberson |
Bellevue School District No. 405 Director District No. 5 |
Ed Luera My-Linh Thai Erik Fretheim |
Tukwila School District No. 406 Director District No. 1 |
Jennifer L. Johnson John A. Barbee Mary E. Fertakis |
Tukwila School District No. 406 Director District No. 3 |
Bobby Cruz Alicia Waterton |
Riverview School District No. 407 Director District No. 1 |
Lori Oviatt |
Riverview School District No. 407 Director District No. 5 |
Greg Bawden |
Auburn School District No. 408 Director District No. 3 |
Laurie Bishop |
Auburn School District No. 408 Director District No. 5 |
Lisa Connors |
Tahoma School District No. 409 Director District No. 1 |
Tami L. Henkel |
Tahoma School District No. 409 Director District No. 5 |
Tim Adam |
Snoqualmie Valley School District No. 410 Director District No. 1 |
Tavish MacLean |
Snoqualmie Valley School District No. 410 Director District No. 4 |
David Spring Marci Busby G. Scott Hodgins Stephen Kangas |
Issaquah School District No. 411 Director District No. 2 |
Marnie Maraldo |
Issaquah School District No. 411 Director District No. 4 |
Lisa Callan Alison Meryweather |
Shoreline School District No. 412 Director District No. 2 |
Debi Ehrlichman |
Shoreline School District No. 412 Director District No. 3 |
David Wilson |
Lake Washington School District No. 414 Director District No. 3 |
Nancy Phillips Bernard |
Lake Washington School District No. 414 Director District No. 4 |
Mark W. Stuart |
Kent School District No. 415 Director District No. 4 |
Agda Burchard |
Kent School District No. 415 Director District No. 5 |
Bruce Elliott Carmen Goers Maya Vengadasalam |
Northshore School District No. 417 Director District No. 1 |
Marci Cheesebrough Kimberly D'Angelo Julia Lacey |
Northshore School District No. 417 Director District No. 4 |
Sandy R. Hayes |
Northshore School District No. 417 Director District No. 5 |
Amy Cast Todd M. Banks Withdrawn |
Fife School District No. 417 Director District No. 3 |
Sally Finlayson Stelian Paraschiv |
Fife School District No. 417 Director District No. 4 |
Marisa Michaud |
Fife School District No. 417 Director District No. 5 |
Enid T. Duncan John C. West Bruce Burnside |
TOP |
SPECIAL PURPOSE DISTRICT | |
King County Fire Protection District No. 2 Commissioner Position No. 2 |
Ted Sitterley |
Shoreline Fire Department Commissioner Position No. 2 |
Kimberly Fischer Jim Fisher Withdrawn |
Shoreline Fire Department Commissioner Position No. 5 short and full term |
Ken Callahan |
King County Fire Protection District No. 10 Commissioner Position No. 3 |
No Candidates |
King County Fire Protection District No. 10 Commissioner Position No. 4 |
Rick Gaines |
North Highline Fire District Commissioner Position No. 2 short and full term |
Julie Hiatt |
Vashon Island Fire and Rescue Commissioner Position No. 2 |
Camille M. Staczek |
King County Fire Protection District No. 16 Commissioner Position No. 2 |
Bob Jordan Carolyn Armanini |
King County Fire Protection District No. 16 Commissioner Position No. 4 |
Pat McSweeney Kae Peterson |
King County Fire Protection District No. 20 Commissioner Position No. 2 |
Bill Bowden Terry W. Miller |
King County Fire Protection District No. 24 Commissioner Position No. 2 short and full term |
Charles A. Bauer |
King County Fire Protection District No. 25 Commissioner Position No. 2 |
Thomas Tasa |
King County Fire Protection District No. 27 Commissioner Position No. 1 unexpired 4-year term |
Lilly Hansen |
King County Fire Protection District No. 27 Commissioner Position No. 2 |
Eric Hollis |
King County Fire Protection District No. 28 Commissioner Position No. 2 |
Angela Stubblefield Elbert Reed |
King County Fire Protection District No. 31 Commissioner Position No. 2 |
Connie M. Capitan |
King County Fire Protection District No. 31 Commissioner Position No. 3 unexpired 2-year term |
No Candidates |
King County Fire Protection District No. 34 Commissioner Position No. 2 |
Thomas C. Johnston |
Woodinville Fire & Rescue Commissioner Position No. 2 short and full term |
Jim Dorney |
Woodinville Fire & Rescue Commissioner Position No. 4 |
Kevin J. Coughlin |
Woodinville Fire & Rescue Commissioner Position No. 5 unexpired 2-year term |
Roger Collins |
King County Fire Protection District No. 37 Commissioner Position No. 2 |
Harry George Sr. |
King County Fire Protection District No. 38 Commissioner Position No. 2 |
Matt Talbot |
South King Fire and Rescue Commissioner Position No. 1 |
Jerry Galland William (Bill) Gates |
King County Fire Protection District No. 40 Commissioner Position No. 2 |
Charlotte Ryan |
King County Fire Protection District No. 40 Commissioner Position No. 4 |
Erin Aboudara Steve Parsons |
King County Fire Protection District No. 43 Commissioner Position No. 2 |
Michael P. Scott |
King County Fire Protection District No. 43 Commissioner Position No. 5 |
Bill VanRuff |
King County Fire Protection District No. 44 Commissioner Position No. 2 |
Robin J. Mauro James A. Douvier |
King County Fire Protection District No. 44 Commissioner Position No. 4 |
James Farrell |
King County Fire Protection District No. 45 Commissioner Position No. 2 |
John J. Frazier |
King County Fire Protection District No. 47 Commissioner Position No. 2 |
No Candidates |
King County Fire Protection District No. 50 Commissioner Position No. 2 |
Lyle Clark |
Snoqualmie Pass Fire Protection District No. 51 Commissioner Position No. 1 short and full term |
Steve Griffith Heather Dean |
Snoqualmie Pass Fire Protection District No. 51 Commissioner Position No. 3 unexpired 2-year term |
Lloyd D. Holman Barry Tuttle |
Pierce County Fire Protection District No. 22 Commissioner Position No. 1 |
Raymond R. Bunk III Kevin Garling |
Coal Creek Utility District Commissioner Position No. 2 |
Richard (Ric) D. Anderson |
Covington Water District Commissioner Position No. 2 |
Tal Weberg David R. Knight |
Covington Water District Commissioner Position No. 5 |
David Roselle George Dennis Holden |
Fall City Water District Commissioner Position No. 2 |
Lyn Watts |
Highline Water District Commissioner Position No. 2 |
Daniel Johnson |
Highline Water District Commissioner Position No. 4 |
George Landon |
Lake Forest Park Water District Commissioner Position No. 2 short and full term |
Eli Zehner |
Shoreline Water District Commissioner Position No. 2 |
Larry Schoonmaker |
Woodinville Water District Commissioner Position No. 2 short and full term |
Dale Knapinski Rick Chatterton |
King County Water District No. 1 Commissioner Position No. 2 |
Richard Sternberg |
King County Water District No. 1 Commissioner Position No. 5 |
Elizabeth Newstrum |
King County Water District No. 19 Commissioner Position No. 2 |
Jenny Bell Mark Graham |
King County Water District No. 20 Commissioner Position No. 2 |
Gary Coy |
King County Water District No. 45 Commissioner Position No. 2 |
Barbara Lester |
King County Water District No. 49 Commissioner Position No. 2 |
John Levich Roger Gee David G. Lutz |
King County Water District No. 54 Commissioner Position No. 2 |
John E. Rosentangle |
King County Water District No. 90 Commissioner Position No. 2 |
Dick Gidner |
King County Water District No. 111 Commissioner Position No. 2 |
Charles E. Wilson Jeff Piecewicz Withdrawn |
King County Water District No. 117 Commissioner Position No. 1 unexpired 4-year term |
Charles Anderson |
King County Water District No. 117 Commissioner Position No. 2 |
Douglas M. Bacon |
King County Water District No. 119 Commissioner Position No. 2 |
Jeff Popp |
King County Water District No. 123 Commissioner Position No. 2 |
Shannon Perry Nakano |
King County Water District No. 123 Commissioner Position No. 3 unexpired 2-year term |
Wade Heninger |
King County Water District No. 125 Commissioner Position No. 2 |
Jerry B. Thornton Sr. |
Cedar River Water and Sewer District Commissioner Position No. 2 |
Wes Jorgenson |
Highlands Sewer District Commissioner Position No. 2 |
Nathaniel S. Penrose Jr. |
Midway Sewer District Commissioner Position No. 2 |
Jack W. Hendrickson John E. Rosentangle Withdrawn |
Midway Sewer District Commissioner Position No. 4 short and full term |
Jim Bailey |
Ronald Wastewater District Commissioner Position No. 2 |
Ginny Scantlebury Arthur Wadekamper Gretchen Atkinson Kyle Burleigh Withdrawn |
Ronald Wastewater District Commissioner Position No. 4 short and full term |
Richard Matthews Craig Degginger George R. Webster |
Stevens Pass Sewer District Commissioner Position No. 1 unexpired 4-year term |
No Candidates |
Stevens Pass Sewer District Commissioner Position No. 3 |
Ed Burns |
Sammamish Plateau Water and Sewer District Commissioner Position No. 2 |
Brett Muhlestein Robert E. Brady |
Snoqualmie Pass Utility District Commissioner Position No. 1 |
William (Billy) J. Powers Jr. |
Snoqualmie Pass Utility District Commissioner Position No. 3 unexpired 2-year term |
Jeremy J. Wiseman |
Southwest Suburban Sewer District Commissioner Position No. 2 |
Bill Tracy Roger Gee Withdrawn |
Vashon Sewer District Commissioner Position No. 1 unexpired 4-year term |
Lyle E. Harris Jr. |
Vashon Sewer District Commissioner Position No. 2 |
Marta Medcalf |
Valley View Sewer District Commissioner Position No. 2 |
Mike West |
Lakehaven Utility District Commissioner Position No. 2 |
Marie-Anne Harkness Don Miller |
Lakehaven Utility District Commissioner Position No. 4 |
Timothy McClain |
Northeast Sammamish Sewer and Water District Commissioner Position No. 2 |
Donald M. Newton |
Northshore Utility District Commissioner Position No. 2 |
Robert S. Peterson |
Northshore Utility District Commissioner Position No. 5 |
Don Ellis Ron Gehrke Withdrawn |
Soos Creek Water and Sewer District Commissioner Position No. 2 short and full term |
Larry West Darold R. Stroud |
Soos Creek Water and Sewer District Commissioner Position No. 3 |
Alan Eades Gary G. Cline |
Skyway Water and Sewer District Commissioner Position No. 2 |
Joyce Clark Donald Henry |
Public Hospital District No. 1 Commissioner District No. 3 |
Albert P. Haylor Barbara J. Drennen |
Public Hospital District No. 1 Commissioner Position No. 5 |
Tamara Sleeter Sue Bowman |
Public Hospital District No. 2 Commissioner District No. 2 |
Kinnon W. Williams Rebecca Hirt |
Public Hospital District No. 2 Commissioner Position No. 5 |
Ivars Zageris Jeanette D. Greenfield |
Public Hospital District No. 4 Commissioner Position No. 2 |
Dariel Norris Dick Edward Jones |
Public Hospital District No. 4 Commissioner Position No. 4 |
Gene Pollard Kevin J. Hauglie |
King County Airport District Commissioner Position No. 1 short and full term |
Kaye Pierson |
King County Airport District Commissioner Position No. 2 |
Dennis Forhart |
King County Airport District Commissioner Position No. 3 |
Bob Therkelsen |
King County Cemetery District No. 1 Commissioner Position No. 1 unexpired 4-year term |
Jay Hanson John R. Kimble |
King County Cemetery District No. 1 Commissioner Position No. 2 |
Tim Lafferty |
Des Moines Pool Metropolitan Park District Commissioner Position No. 3 |
Schell Ross |
Des Moines Pool Metropolitan Park District Commissioner Position No. 4 |
No Candidates |
Fall City Metropolitan Park District Commissioner Position No. 1 |
Perry Wilkins Lori Watts Withdrawn |
Fall City Metropolitan Park District Commissioner Position No. 5 short and full term |
Lori Watts Perry Wilkins Withdrawn |
Finn Hill Park and Recreation District Commissioner Position No. 2 |
No Candidates |
Finn Hill Park and Recreation District Commissioner Position No. 3 |
No Candidates |
Finn Hill Park and Recreation District Commissioner Position No. 5 |
No Candidates |
Si View Metropolitan Park District Commissioner Position No. 2 |
Linda Hamm Grez |
Si View Metropolitan Park District Commissioner Position No. 3 |
Mark Joselyn |
Vashon-Maury Island Park and Recreation District Commissioner Position No. 2 |
Stephen M. Evans Lu-Ann Branch Adam Ecevedo Withdrawn |
Vashon-Maury Island Park and Recreation District Commissioner Position No. 4 |
Doug Ostrom Robin Magonegil |
Vashon-Maury Island Park and Recreation District Commissioner Position No. 5 unexpired 2-year term |
Scott Harvey John Hopkins Jason Hoffmaster Withdrawn |
East Bellevue Comm Municipal Corporation Council Position No. 1 |
Robert Adams |
East Bellevue Comm Municipal Corporation Council Position No. 2 |
Betsi Hummer Ken Seal |
East Bellevue Comm Municipal Corporation Council Position No. 3 |
Gerald M. Hughes |
East Bellevue Comm Municipal Corporation Council Position No. 4 |
William Capron |
East Bellevue Comm Municipal Corporation Council Position No. 5 |
Ross Gooding Jeffrey Hummer |
Houghton Community Municipal Corporation Council Position No. 1 |
Bill Goggins |
Houghton Community Municipal Corporation Council Position No. 2 |
Betsy Pringle |
Houghton Community Municipal Corporation Council Position No. 3 |
Rick Whitney |
Houghton Community Municipal Corporation Council Position No. 4 |
No Candidates |
Houghton Community Municipal Corporation Council Position No. 5 |
John Kappler |
Houghton Community Municipal Corporation Council Position No. 6 |
Elsie L. Weber |
Houghton Community Municipal Corporation Council Position No. 7 |
Brian D. Gawthrop |
TOP |
Contact Elections
Email: elections@kingcounty.gov
Phone: 206-296-VOTE (8683)
TTY: Relay 711
Sign up for email or text notifications