Skip to main content
Most King County offices will be closed on Monday, February 19, for President's Day.  
King County logo

Candidates are in the order as they will appear on the ballot.

COUNTY  | CITY  | JUDICIAL  | SCHOOL  | DISTRICT  |
COUNTY
County Executive
    short and full term
Susan Hutchison
Dow Constantine
Sheriff
    
Sue Rahr
Assessor
    unexpired 2-year term
Graham Albertini
Gene Lux
Lloyd Hara
Bob Rosenberger
Bob Blanchard
County Council
    County Council District No. 1
Bob Ferguson
County Council
    County Council District No. 3
Kathy Lambert
County Council
    County Council District No. 5
Julia Patterson
County Council
    County Council District No. 7
Pete von Reichbauer
County Council
    County Council District No. 9
Reagan Dunn
Beverly Harison Tonda
Port of Seattle
    Commissioner Position No. 1
John Creighton
Port of Seattle
    Commissioner Position No. 3
Rob Holland
David Doud
Port of Seattle
    Commissioner Position No. 4
Tom Albro
Max Vekich
TOP
CITY
City of Algona
    Council Position No. 1
    unexpired 2-year term
Erik V. Madsen
Bill Thomas
City of Algona
    Council Position No. 2
Lynda L. Osborn
City of Algona
    Council Position No. 4
Paul Mallary
City of Auburn
    Mayor
Pete Lewis
Virginia Haugen
City of Auburn
    Council Position No. 2
Gene Cerino
John T. Partridge
City of Auburn
    Council Position No. 4
Nancy Backus
City of Auburn
    Council Position No. 6
Rich Wagner
City of Auburn
    Municipal Court Judge
Patrick Burns
Town of Beaux Arts Village
    Mayor
    short and full term
Richard Leider
Town of Beaux Arts Village
    Council Position No. 1
    short and full term
Mike Hillberg
Town of Beaux Arts Village
    Council Position No. 3
    short and full term
Tom Stowe
Town of Beaux Arts Village
    Council Position No. 4
    unexpired 2-year term
Matt Leber
Town of Beaux Arts Village
    Council Position No. 5
Aaron Sharp
City of Bellevue
    Council Position No. 2
Vicki Orrico
Conrad Lee
City of Bellevue
    Council Position No. 4
Kevin R. Wallace
Patsy Bonincontri
City of Bellevue
    Council Position No. 6
Michael Marchand
Don Davidson
City of Bellevue
    Council Position No. 7
    unexpired 2-year term
Mike Creighton
Jennifer Robertson
Betina Finley
City of Black Diamond
    Mayor
Howard Botts
Rebecca Olness
City of Black Diamond
    Council Position No. 2
Geoff Bowie
Craig Goodwin
Craig Goodwin
City of Black Diamond
    Council Position No. 4
Jim Kuzaro
William Saas
City of Bothell
    Council Position No. 1
Joshua Freed
Joyce Wojcik
City of Bothell
    Council Position No. 3
Del Spivey
Gerry Gawne
City of Bothell
    Council Position No. 5
Jennifer Armenta
Patrick Ewing
City of Bothell
    Council Position No. 7
Tom Agnew
Sandy Guinn
City of Burien
    Council Position No. 1
Sue Blazak
Jack Block Jr.
City of Burien
    Council Position No. 3
Joan McGilton
City of Burien
    Council Position No. 5
Rose Clark
City of Burien
    Council Position No. 7
Brian Bennett
City of Carnation
    Council Position No. 2
    short and full term
Jeffrey Lim
Jim Berger
City of Carnation
    Council Position No. 4
Michael Flowers
City of Clyde Hill
    Council Position No. 1
Jody M. Albright
City of Clyde Hill
    Council Position No. 3
Chris Baker
City of Clyde Hill
    Council Position No. 5
Bruce J. Dodds
City of Covington
    Council Position No. 2
Fawn Sieger
Mark Lanza
City of Covington
    Council Position No. 4
    short and full term
David Lucavish
City of Covington
    Council Position No. 5
    unexpired 2-year term
Wayne Snoey
City of Covington
    Council Position No. 6
James A. Scott Sr.
City of Des Moines
    Council Position No. 1
Anne Farmer
Matt Pina
City of Des Moines
    Council Position No. 3
Melissa Ponder
Carmen L. Scott
City of Des Moines
    Council Position No. 5
Melissa Musser
City of Des Moines
    Council Position No. 7
Dave Kaplan
Susan White
City of Duvall
    Mayor
Will Ibershof
City of Duvall
    Council Position No. 1
Gerard Cattin
City of Duvall
    Council Position No. 3
    short and full term
John R. Durant
Elizabeth Walker
City of Duvall
    Council Position No. 5
Gary E. Gill
City of Duvall
    Council Position No. 6
Anne Laughlin
Amy Ockerlander
City of Enumclaw
    Mayor
John Wise
Liz Reynolds
City of Enumclaw
    Council Position No. 1
Glen B. Jensen
City of Enumclaw
    Council Position No. 3
Kevin Mahelona
City of Enumclaw
    Council Position No. 5
Michael Ennis
City of Enumclaw
    Council Position No. 7
Sean Krebs
Cleet Christianson
City of Federal Way
    Council Position No. 2
Linda Kochmar
Sonia Sciscente
City of Federal Way
    Council Position No. 4
Mike Peterson
Jeanne Burbidge
City of Federal Way
    Council Position No. 6
Roger Freeman
Diana Noble-Gulliford
City of Federal Way
    Municipal Court Judge Position No. 1
Rebecca C. Robertson
Michael Morgan
City of Federal Way
    Municipal Court Judge Position No. 2
Dave Larson
Dave Larson
Renee Walls
City of Lake Forest Park
    Council Position No. 1
Sandy Koppenol
Alan Kiest
City of Lake Forest Park
    Council Position No. 3
Jean Thomas
John Wright
City of Lake Forest Park
    Council Position No. 5
Don Fiene
City of Lake Forest Park
    Council Position No. 7
Robert E. (Bob) Lee
Tom French
Town of Hunts Point
    Mayor
Fred McConkey
Town of Hunts Point
    Council Position No. 1
Jill Davis
Town of Hunts Point
    Council Position No. 3
Ted Frantz
Town of Hunts Point
    Council Position No. 5
Larry Williams
City of Issaquah
    Mayor
Ava Mac D. Frisinger
City of Issaquah
    Council Position No. 1
Mark D. Mullet
City of Issaquah
    Council Position No. 3
Eileen Barber
City of Issaquah
    Council Position No. 5
Joan Probala
Maureen McCarry
City of Issaquah
    Council Position No. 7
Tola Marts
Nathan T. Perea
City of Kirkland
    Council Position No. 1
Martin Morgan
Joan McBride
City of Kirkland
    Council Position No. 3
Penny Sweet
Brad Larssen
City of Kirkland
    Council Position No. 5
Amy Walen
Karen Tennyson
City of Kirkland
    Council Position No. 7
Tom Hodgson
Doreen Marchione
City of Kirkland
    Municipal Court Judge Position No. 1
Michael J. Lambo
City of Kenmore
    Council Position No. 2
Laurie Sperry
Diane A. Brennan
City of Kenmore
    Council Position No. 4
Bob Hensel
City of Kenmore
    Council Position No. 6
Patrick E. O'Brien
Allan Van Ness
City of Kent
    Mayor
Suzette Cooke
Jim Berrios
City of Kent
    Council Position No. 2
    short and full term
Jamie Danielson
City of Kent
    Council Position No. 4
Dana Ralph
Dennis R. Higgins
City of Kent
    Council Position No. 6
Elizabeth Albertson
Geoff Koepp
City of Kent
    Municipal Court Judge Position No. 1
Robert McSeveney
City of Kent
    Municipal Court Judge Position No. 2
Glenn M. Phillips
City of Medina
    Council Position No. 1
Pete Vall-Spinosa
Katie Phelps
City of Medina
    Council Position No. 3
Doug Dicharry
City of Medina
    Council Position No. 5
Janie Lee
Roger Ngouenet
City of Medina
    Council Position No. 7
Patrick Boyd
City of Mercer Island
    Council Position No. 2
Ira Appelman
Dan Grausz
City of Mercer Island
    Council Position No. 4
Jim Pearman
City of Mercer Island
    Council Position No. 6
Mike Grady
City of Milton
    Mayor
Katrina Asay
Leonard Sanderson
City of Milton
    Council Position No. 1
Terry Borek
Debra Perry
City of Milton
    Council Position No. 2
Bart L. Taylor
City of Milton
    Council Position No. 3
Bryan W. Ott
City of Milton
    Council Position No. 5
Todd Morton
City of Maple Valley
    Council Position No. 2
Jim Flynn
Jim Flynn
Bill Allison
City of Maple Valley
    Council Position No. 4
Erin Weaver
David Pilgrim
City of Maple Valley
    Council Position No. 6
Victoria Jonas
Stanette Marie Rose
City of North Bend
    Council Position No. 2
    short and full term
Alan Gothelf
City of North Bend
    Council Position No. 4
Ross Loudenback
City of Normandy Park
    Council Position No. 2
Clarke Brant
City of Normandy Park
    Council Position No. 4
John L. Rankin
City of Normandy Park
    Council Position No. 6
    short and full term
Marion Yoshino
City of Newcastle
    Council Position No. 5
Rich Crispo
Karin Blakley
City of Newcastle
    Council Position No. 6
Bill Erxleben
Kandy Schendel
City of Newcastle
    Council Position No. 7
John D. Dulcich
Jean Garber
City of Pacific
    Council Position No. 2
Barbara C. Lourdes
John C. Jones
City of Pacific
    Council Position No. 4
    short and full term
Leanne Guier
City of Pacific
    Council Position No. 5
Kevin M. Cline
James McMahan
City of Pacific
    Council Position No. 7
Tren Walker
City of Redmond
    Council Position No. 2
John P. (Pat) Vache
City of Redmond
    Council Position No. 4
Sally J. Chen
Kim Allen
City of Redmond
    Council Position No. 6
John Stilin
City of Renton
    Council Position No. 1
Randy Corman
City of Renton
    Council Position No. 2
    short and full term
Jim Flynn
Rich Zwicker
City of Renton
    Council Position No. 6
Terri Briere
City of Renton
    Municipal Court Judge
Terry L. Jurado
City of Sammamish
    Council Position No. 1
John James
Erica Tiliacos
City of Sammamish
    Council Position No. 3
Tom Vance
John Curley
City of Sammamish
    Council Position No. 5
Michael Rutt
Don Gerend
City of Sammamish
    Council Position No. 7
Tom Odell
Jack Barry
City of Seattle
    Mayor
Mike McGinn
Joe Mallahan
City of Seattle
    City Attorney
Pete Holmes
Tom Carr
City of Seattle
    Council Position No. 2
Richard Conlin
David Ginsberg
City of Seattle
    Council Position No. 4
Sally Bagshaw
David Bloom
City of Seattle
    Council Position No. 6
Nick Licata
Jessie Israel
City of Seattle
    Council Position No. 8
Mike O'Brien
Robert Rosencrantz
City of Shoreline
    Council Position No. 1
Keith McGlashan
City of Shoreline
    Council Position No. 3
Patty Hale
Will Hall
City of Shoreline
    Council Position No. 5
Shari Tracey
Cindy Ryu
City of Shoreline
    Council Position No. 7
Christopher Roberts
Ron Hansen
Town of Skykomish
    Mayor
Charlotte L. Mackner
Fred Black
Town of Skykomish
    Council Position No. 2
    short and full term
Michael B. Janasz Jr.
Town of Skykomish
    Council Position No. 3
    unexpired 2-year term
Michael Pierce
Kevin Weiderstrom
Town of Skykomish
    Council Position No. 4
Lorna Goebel
Ted Cleveland
City of Snoqualmie
    Mayor
Matt Larson
City of Snoqualmie
    Council Position No. 1
Robert Jeans
City of Snoqualmie
    Council Position No. 3
Bryan Holloway
City of Snoqualmie
    Council Position No. 5
Terry Sorenson
Maria Henriksen
City of Snoqualmie
    Council Position No. 7
Kathi Prewitt
City of SeaTac
    Council Position No. 2
Rick Forschler
Jonathan Standridge
City of SeaTac
    Council Position No. 4
Michael T. Kovacs
Tony Anderson
City of SeaTac
    Council Position No. 6
    short and full term
Barry Ladenburg
Pam Fernald
City of Tukwila
    Council Position No. 1
Verna Griffin
City of Tukwila
    Council Position No. 3
Allan Ekberg
Jeremy J. Eide
City of Tukwila
    Council Position No. 5
Joe Henry Duffie Sr.
City of Tukwila
    Council Position No. 7
    short and full term
De'Sean Quinn
City of Woodinville
    Council Position No. 1
Rick Chatterton
Chuck Price
City of Woodinville
    Council Position No. 3
Paulette Bauman
Jeff Thomas
City of Woodinville
    Council Position No. 5
    short and full term
Susan Boundy-Sanders
Bob Vogt
City of Woodinville
    Council Position No. 7
Bernie Talmas
Toren Heald
Town of Yarrow Point
    Mayor
David K. Cooper
Lisa Mushel
Town of Yarrow Point
    Council Position No. 1
Bruce Jones
Town of Yarrow Point
    Council Position No. 2
    unexpired 2-year term
Carl Scandella
Town of Yarrow Point
    Council Position No. 3
Tim Dillon
Town of Yarrow Point
    Council Position No. 5
Roger A. Myklebust
Des Moines Pool Metropolitan Park District
    Commissioner Position No. 1
    interim term
Gene Achziger
Des Moines Pool Metropolitan Park District
    Commissioner Position No. 2
    interim term
Eric Kasnick
Des Moines Pool Metropolitan Park District
    Commissioner Position No. 3
    interim term
Bernadette Barrett
Des Moines Pool Metropolitan Park District
    Commissioner Position No. 4
    interim term
Marty Martinson
Des Moines Pool Metropolitan Park District
    Commissioner Position No. 5
    interim term
Nancy N. Kuehnoel
TOP
JUDICIAL
Court of Appeals, Division No. 1, District No. 1
    Judge Position No. 3
Anne L. Ellington
TOP
SCHOOL
Seattle School District No. 1
    Director District No. 4
Michael DeBell
Seattle School District No. 1
    Director District No. 5
Kay Smith-Blum
Mary E. Bass
Seattle School District No. 1
    Director District No. 7
Betty Patu
Wilson Chin
Federal Way School District No. 210
    Director District No. 1
Bill Pirkle
Ed Barney
Federal Way School District No. 210
    Director District No. 4
Angela Griffin
Angela Griffin
Steve Skipper
Federal Way School District No. 210
    Director District No. 5
    unexpired 2-year term
Tony Moore
Enumclaw School District No. 216
    Director District No. 2
Cathy Dahlquist
Enumclaw School District No. 216
    Director District No. 5
Chris Van Hoof
Mercer Island School District No. 400
    Director Position No. 2
Terri Caditz
Dave Myerson
Mercer Island School District No. 400
    Director Position No. 4
Adair Dingle
Highline School District No. 401
    Director District No. 2
Angelica M. Alvarez
Highline School District No. 401
    Director District No. 3
Susan Goding
Vashon Island School District No. 402
    Director Position No. 2
Bob Hennessey
Vashon Island School District No. 402
    Director Position No. 4
Jake Jacobovitch
Steve Ellison
Renton School District No. 403
    Director District No. 2
Albert Talley Sr.
Renton School District No. 403
    Director District No. 5
Jim Grossnickle
Pam Teal
Skykomish School District No. 404
    Director Position No. 1
    unexpired 2-year term
Bill Atkinson
Skykomish School District No. 404
    Director Position No. 2
John Robinson
Skykomish School District No. 404
    Director Position No. 3
    unexpired 2-year term
Nena Pierce
Skykomish School District No. 404
    Director Position No. 4
Bob Mackner
Skykomish School District No. 404
    Director Position No. 5
    unexpired 2-year term
Chad A. Musser
Bellevue School District No. 405
    Director District No. 3
Chris Marks
Bellevue School District No. 405
    Director District No. 5
Patti Mann
Paul D. Mills
Tukwila School District No. 406
    Director District No. 1
Mary Fertakis
Tukwila School District No. 406
    Director District No. 2
    unexpired 2-year term
Steven Mullet
Tukwila School District No. 406
    Director District No. 3
Alicia Waterton
Tukwila School District No. 406
    Director District No. 5
    unexpired 2-year term
Dave Larson
Riverview School District No. 407
    Director District No. 1
Dustin Green
Lori Oviatt
Riverview School District No. 407
    Director District No. 4
    unexpired 2-year term
Danny L. Edwards
Riverview School District No. 407
    Director District No. 5
Greg Bawden
Auburn School District No. 408
    Director District No. 3
Janice Nelson
Auburn School District No. 408
    Director District No. 5
Lisa Connors
Clarissa Ruston
Tahoma School District No. 409
    Director District No. 1
Tami L. Henkel
Melissa Greenstein
Tahoma School District No. 409
    Director District No. 5
Timothy J. Adam
Snoqualmie Valley School District No. 410
    Director District No. 1
G. Scott Hodgins
Paul Houldridge
Snoqualmie Valley School District No. 410
    Director District No. 3
    unexpired 2-year term
Kevin Bardsley
Craig Husa
Snoqualmie Valley School District No. 410
    Director District No. 4
Marci Busby
Snoqualmie Valley School District No. 410
    Director District No. 5
    unexpired 2-year term
Dan Popp
Issaquah School District No. 411
    Director District No. 2
Wright A. Noel
Marnie Maraldo
Issaquah School District No. 411
    Director District No. 4
Chad Magendanz
Shoreline School District No. 412
    Director District No. 2
Corey Murata
Debi Ehrlichman
Shoreline School District No. 412
    Director District No. 3
David Wilson
Lake Washington School District No. 414
    Director District No. 3
Nancy Phillips Bernard
Lake Washington School District No. 414
    Director District No. 4
Julie Wright
Doug Eglington
Kent School District No. 415
    Director District No. 4
Bill Boyce
Kent School District No. 415
    Director District No. 5
Tim Clark
Dale Smith
Northshore School District No. 417
    Director District No. 1
Sue Buske
Julia Lacey
Northshore School District No. 417
    Director District No. 4
Sandy R. Hayes
Northshore School District No. 417
    Director District No. 5
Todd M. Banks
Cathy Swanson
Fife School District No. 417
    Director District No. 1
    unexpired 2-year term
Doug Fagundes
Fife School District No. 417
    Director District No. 3
Sally W. Finlayson
Fife School District No. 417
    Director District No. 4
Marisa Michaud
Fife School District No. 417
    Director District No. 5
Bruce Burnside
TOP
DISTRICT
King County Fire Protection District No. 2
    Commissioner Position No. 3
Chris Elwell
Shoreline Fire Department
    Commissioner Position No. 3
Rod Heivilin
King County Fire Protection District No. 10
    Commissioner Position No. 5
Mike Mitchell
North Highline Fire District
    Commissioner Position No. 3
Ray Austin
David Lawson
Vashon Island Fire and Rescue
    Commissioner Position No. 3
Rex Stratton
Vashon Island Fire and Rescue
    Commissioner Position No. 5
David D. Hoffmann
King County Fire Protection District No. 14
    Commissioner Position No. 1
    unexpired 2-year term
Ronald Olson
David Pitkin
King County Fire Protection District No. 14
    Commissioner Position No. 2
    unexpired 4-year term
Ralph Heyward
King County Fire Protection District No. 14
    Commissioner Position No. 3
Gloria Northcroft
Mark Combs
King County Fire Protection District No. 16
    Commissioner Position No. 3
Ronald Gehrke
King County Fire Protection District No. 16
    Commissioner Position No. 5
David Maehren
King County Fire Protection District No. 20
    Commissioner Position No. 3
Jeff Doppmann
King County Fire Protection District No. 24
    Commissioner Position No. 3
Violet Bauer
King County Fire Protection District No. 25
    Commissioner Position No. 3
Myron Meikle
King County Fire Protection District No. 27
    Commissioner Position No. 2
    unexpired 4-year term
Eric Hollis
King County Fire Protection District No. 27
    Commissioner Position No. 3
Daniel E. Meredith
King County Fire Protection District No. 28
    Commissioner Position No. 3
Chris Ingham
King County Fire Protection District No. 31
    Commissioner Position No. 1
    unexpired 2-year term
Paul Reckamp
King County Fire Protection District No. 31
    Commissioner Position No. 2
    unexpired 4-year term
Connie M. Capitan
King County Fire Protection District No. 31
    Commissioner Position No. 3
    short and full term
No Candidates
King County Fire Protection District No. 34
    Commissioner Position No. 3
Sherman Colson
Woodinville Fire and Life Safety District
    Commissioner Position No. 3
Tom Litchford
Tim Osgood
Woodinville Fire and Life Safety District
    Commissioner Position No. 5
    short and full term
Randy Ransom
Rebecca J. Clark
King County Fire Protection District No. 37
    Commissioner Position No. 1
    unexpired 2-year term
Pat Dillon
Allan Barrie
King County Fire Protection District No. 37
    Commissioner Position No. 3
    short and full term
Michael S. Denbo
King County Fire Protection District No. 38
    Commissioner Position No. 3
Chris Dahline
South King Fire and Rescue
    Commissioner Position No. 2
Mark Freitas
South King Fire and Rescue
    Commissioner Position No. 3
John Rickert
J. Roger Hershey
King County Fire Protection District No. 40
    Commissioner Position No. 3
    short and full term
Michael R. Warfel
King County Fire Protection District No. 40
    Commissioner Position No. 5
Ronnie Behnke
King County Fire Protection District No. 41
    Commissioner Position No. 3
Toby Nixon
Nancy Lindquist
King County Fire Protection District No. 43
    Commissioner Position No. 3
    short and full term
Jeffrey P.J. Granlund
Camille Walls
King County Fire Protection District No. 44
    Commissioner Position No. 3
    short and full term
Dan Bjurstrom
Joanne Seng
King County Fire Protection District No. 44
    Commissioner Position No. 5
Frederick Heistuman
King County Fire Protection District No. 45
    Commissioner Position No. 3
Jerry Smith
King County Fire Protection District No. 47
    Commissioner Position No. 3
Richard Stolsig
King County Fire Protection District No. 50
    Commissioner Position No. 3
No Candidates
Snoqualmie Pass Fire Protection District No. 51
    Commissioner Position No. 3
Chris Caviezel
Coal Creek Utility District
    Commissioner Position No. 3
Douglas Kunkel
Covington Water District
    Commissioner Position No. 1
    unexpired 2-year term
Tom de Laat
Covington Water District
    Commissioner Position No. 3
Lloyd Webster
Fall City Water District
    Commissioner Position No. 3
Norman Jacobson
Highline Water District
    Commissioner Position No. 3
Kathleen Quong-Vermeire
Highline Water District
    Commissioner Position No. 5
Vincent H. Koester
Lake Forest Park Water District
    Commissioner Position No. 2
    unexpired 4-year term
Julie Hungar
Lake Forest Park Water District
    Commissioner Position No. 3
William E. Currie
Shoreline Water District
    Commissioner Position No. 3
Charlotte Haines
Woodinville Water District
    Commissioner Position No. 3
    short and full term
Sandra Smith
Woodinville Water District
    Commissioner Position No. 4
    short and full term
Edward Cebron
King County Water District No. 1
    Commissioner Position No. 3
Leonard Newstrum
King County Water District No. 1
    Commissioner Position No. 5
    unexpired 2-year term
Elizabeth Newstrum
King County Water District No. 19
    Commissioner Position No. 3
Bob Powell
Marty Liebowitz
King County Water District No. 20
    Commissioner Position No. 3
Kathleen Keene
King County Water District No. 45
    Commissioner Position No. 3
Renee H. Kennedy
King County Water District No. 49
    Commissioner Position No. 3
Tom Jovanovich
King County Water District No. 54
    Commissioner Position No. 1
    unexpired 2-year term
No Candidates
King County Water District No. 54
    Commissioner Position No. 3
Alli Larkin
King County Water District No. 90
    Commissioner Position No. 3
    short and full term
Sam Amira
King County Water District No. 111
    Commissioner Position No. 3
Gary G. Cline
King County Water District No. 117
    Commissioner Position No. 3
    short and full term
No Candidates
King County Water District No. 119
    Commissioner Position No. 3
Roxanne Heller
King County Water District No. 123
    Commissioner Position No. 2
    unexpired 4-year term
Shannon Perry Nakano
King County Water District No. 123
    Commissioner Position No. 3
No Candidates
King County Water District No. 125
    Commissioner Position No. 3
Jim Rick
Cedar River Water and Sewer District
    Commissioner Position No. 3
Charles Terwillegar
Melanie Jantzen-Kulp
Highlands Sewer District
    Commissioner Position No. 3
John B. Harris
Midway Sewer District
    Commissioner Position No. 3
George Landon
Shane Young
Ronald Wastewater District
    Commissioner Position No. 3
Brian T. Carroll
Stevens Pass Sewer District
    Commissioner Position No. 1
    unexpired 2-year term
Michael Crandall
Stevens Pass Sewer District
    Commissioner Position No. 2
Tom Maher
Sammamish Plateau Water and Sewer District
    Commissioner Position No. 3
    short and full term
Robert T. Abbott
Sammamish Plateau Water and Sewer District
    Commissioner Position No. 5
Mary Shustov
Snoqualmie Pass Utility District
    Commissioner Position No. 3
    short and full term
Mark Beach
Southwest Suburban Sewer District
    Commissioner Position No. 3
Tony Genzale
Vashon Sewer District
    Commissioner Position No. 3
    short and full term
No Candidates
Valley View Sewer District
    Commissioner Position No. 3
Pam Carter
Lakehaven Utility District
    Commissioner Position No. 1
    unexpired 2-year term
Leonard Englund
Ronald Hall
Lakehaven Utility District
    Commissioner Position No. 3
Charles Gibson
Lakehaven Utility District
    Commissioner Position No. 5
Ronald Nowicki
Northeast Sammamish Sewer and Water District
    Commissioner Position No. 3
    short and full term
Paul Sentena
Northshore Utility District
    Commissioner Position No. 3
Margaret Wiggins
Soos Creek Water and Sewer District
    Commissioner Position No. 4
Karen L. Webster
Soos Creek Water and Sewer District
    Commissioner Position No. 5
Connie J. Sullivan
Alice R. Marshall
Skyway Water and Sewer District
    Commissioner Position No. 3
Jon Ault
Public Hospital District No. 1
    Commissioner District No. 2
Carolyn V. Parnell
Public Hospital District No. 1
    Commissioner Position No. 4
Mike Miller
Aaron Heide
Public Hospital District No. 2
    Commissioner District No. 1
Al F. DeYoung
Public Hospital District No. 2
    Commissioner Position No. 4
Charles A. Pilcher
Rex H. Lindquist
Public Hospital District No. 4
    Commissioner Position No. 1
David Speikers
Public Hospital District No. 4
    Commissioner Position No. 5
Joan Young
King County Airport District
    Commissioner Position No. 1
Ron Mitchell
Phillip McClure
King County Airport District
    Commissioner Position No. 2
Alan Paxhia
George Kirkish
King County Airport District
    Commissioner Position No. 3
Liz Otis
King County Cemetery District No. 1
    Commissioner Position No. 3
Lisa Ryan Devereau
Finn Hill Park and Recreation District
    Commissioner Position No. 2
Rick Smith
Finn Hill Park and Recreation District
    Commissioner Position No. 3
Kristen Lloyd
Finn Hill Park and Recreation District
    Commissioner Position No. 5
    short and full term
Rhonda Mishalanie
Mathew Pruitt
Si View Metropolitan Park District
    Commissioner Position No. 4
Bud Raisio
Si View Metropolitan Park District
    Commissioner Position No. 5
    short and full term
Brenden Elwood
Vashon-Maury Island Park and Recreation District
    Commissioner Position No. 2
Lu-Ann Branch
Vashon-Maury Island Park and Recreation District
    Commissioner Position No. 4
David Hackett
East Bellevue Comm Municipal Corporation
    Council Position No. 1
Michael Elwin
East Bellevue Comm Municipal Corporation
    Council Position No. 2
Ken Seal
East Bellevue Comm Municipal Corporation
    Council Position No. 3
Steve Kasner
East Bellevue Comm Municipal Corporation
    Council Position No. 4
Rich Erwin
East Bellevue Comm Municipal Corporation
    Council Position No. 5
Ross Gooding
Houghton Community Municipal Corporation
    Council Position No. 1
Rick Whitney
Houghton Community Municipal Corporation
    Council Position No. 2
Betsy Pringle
Houghton Community Municipal Corporation
    Council Position No. 3
Bill Goggins
Houghton Community Municipal Corporation
    Council Position No. 4
Lora M. Hein
Houghton Community Municipal Corporation
    Council Position No. 5
John Kappler
Houghton Community Municipal Corporation
    Council Position No. 6
Elsie Weber
Houghton Community Municipal Corporation
    Council Position No. 7
Kathleen McMonigal
TOP

TTY: Relay 711

Sign up for email or text notifications