skip to main content

Elections

King County Elections

King County Elections
919 Southwest Grady Way
Renton, WA 98057-2906

206-296-VOTE (8683)
TTY: Relay: 711
FAX: 206-296-0108

Hours:
Weekdays 8:30 a.m. - 4:30 p.m.

November 5, 2013 general election

Candidates on the ballot

Candidates are shown in the order they will appear on the ballot.

COUNTY
Executive
    
Dow Constantine
Alan E. Lobdell
Sheriff
    
John Urquhart

Metropolitan King County
    Council District No. 1
    short and full term
Rod Dembowski
Naomi Wilson

Metropolitan King County
    Council District No. 3
Kathy Lambert
 

Metropolitan King County
    Council District No. 5
Andy Massagli
Dave Upthegrove
Metropolitan King County
    Council District No. 7
Pete von Reichbauer

Metropolitan King County
    Council District No. 9
Reagan Dunn
Shari Song
TOP
COURT OF APPEALS, DIVISION NO. 1, DISTRICT NO. 1
Judge Position No. 3
    unexpired 2-year term
James R. Verellen 
TOP
PORT OF SEATTLE
Commissioner Position No. 1
    
Pete Lewis
John Creighton
Commissioner Position No. 2
    
    unexpired 2-year term
Courtney Gregoire
John Naubert
Commissioner Position No. 3
    
    short and full term
Stephanie Bowman
Michael Wolfe
Commissioner Position No. 4
    
Richard Pope
Tom Albro
TOP
CITY
City of Algona
    Council Position No. 2
Lynda L. Osborn
City of Algona
    Council Position No. 4
Dawn Dofelmire
City of Auburn
    Mayor
Nancy Backus
John T. Partridge
City of Auburn
    Council Position No. 2
Jodi Riker-Yap
Claude DaCorsi
City of Auburn
    Council Position No. 4
Yolanda Trout
Frank Lonergan
City of Auburn
    Council Position No. 6
Michelle Binetti
Rich Wagner
Town of Beaux Arts Village
    Mayor
Richard Leider
Town of Beaux Arts Village
    Council Position No. 1
Mike Hillberg
Town of Beaux Arts Village
    Council Position No. 3
Tom Stowe
Town of Beaux Arts Village
    Council Position No. 5
Wade Morlock
City of Bellevue
    Council Position No. 2
Lyndon Heywood
Conrad Lee
City of Bellevue
    Council Position No. 4
Kevin Wallace
Steve Kasner
City of Bellevue
    Council Position No. 6
Lynne Robinson
Vandana Slatter
City of Black Diamond
    Mayor
Dave Gordon
Rebecca Olness
City of Black Diamond
    Council Position No. 2
Erika Morgan
Bill Roth
City of Black Diamond
    Council Position No. 3
    unexpired 2-year term
Patrick Nelson
Janie Edelman
City of Black Diamond
    Council Position No. 4
    short and full term
Shawn Oglesbee
Carol Benson
City of Bothell
    Council Position No. 1
Joshua Freed
City of Bothell
    Council Position No. 3
Del Spivey
City of Bothell
    Council Position No. 5
Steve Booth
Tris Samberg
City of Bothell
    Council Position No. 7
Thomas E. Agnew
City of Burien
    Council Position No. 1
Lauren Berkowitz
Jack Block, Jr.
City of Burien
    Council Position No. 3
Joan McGilton
Debi Wagner
City of Burien
    Council Position No. 5
Nancy Tosta
Rose Clark
City of Burien
    Council Position No. 7
Steve Armstrong
Joey Martinez
City of Carnation
    Council Position No. 2
Jim Berger
City of Carnation
    Council Position No. 4
Kim Lisk
City of Clyde Hill
    Council Position No. 1
Marianne Klaas
City of Clyde Hill
    Council Position No. 3
Chris Baker
City of Clyde Hill
    Council Position No. 5
Bruce Dodds
City of Covington
    Council Position No. 2
Mark Lanza
City of Covington
    Council Position No. 4
Joseph T. Cimaomo, Jr.
David Lucavish
City of Covington
    Council Position No. 6
James A. Scott, Sr.
Zbigniew George Tomalik
City of Des Moines
    Council Position No. 1
Matt Pina
City of Des Moines
    Council Position No. 3
Victor L. Pennington, II
City of Des Moines
    Council Position No. 4
    unexpired 2-year term
Jeremy Nutting
James Payne
City of Des Moines
    Council Position No. 5
Melissa Musser
City of Des Moines
    Council Position No. 7
Dave Kaplan
City of Des Moines
    Municipal Court Judge
Veronica Galvan
David Gehrke
City of Duvall
    Mayor
Glen Kuntz
Will Ibershof
City of Duvall
    Council Position No. 1
Dianne Brudnicki
City of Duvall
    Council Position No. 3
    short and full term
Scott Thomas
City of Duvall
    Council Position No. 5
Eric F. Benjamin
Gary E. Gill
City of Duvall
    Council Position No. 6
Roger Jones
Amy Ockerlander
City of Duvall
    Council Position No. 7
    unexpired 2-year term
Gary L. Rutledge
Jason Walker
City of Enumclaw
    Mayor
Liz Reynolds
City of Enumclaw
    Council Position No. 1
Morgan Irwin
Pamela Harding
City of Enumclaw
    Council Position No. 3
    short and full term
Shelby DeVol
Mike Sando
City of Enumclaw
    Council Position No. 5
Tom Mann
Juanita Carstens
City of Enumclaw
    Council Position No. 7
Hoke Overland
Sean Krebs
City of Federal Way
    Mayor
Jim Ferrell
Skip Priest
City of Federal Way
    Council Position No. 2
    short and full term
Kelly Maloney
Mark Koppang
City of Federal Way
    Council Position No. 4
John Fairbanks
Jeanne Burbidge
City of Federal Way
    Council Position No. 6
    short and full term
Martin Moore
Diana Noble-Gulliford
City of Federal Way
    Municipal Court Judge Position No. 1
Rebecca C. Robertson
City of Federal Way
    Municipal Court Judge Position No. 2
Dave Larson
City of Lake Forest Park
    Council Position No. 1
Jason Colberg
Hilda Thompson
City of Lake Forest Park
    Council Position No. 3
John Wright
City of Lake Forest Park
    Council Position No. 5
Edgar Escandar
Mark Phillips
City of Lake Forest Park
    Council Position No. 7
Alan Kiest
John Resha
Town of Hunts Point
    Mayor
Joseph D. Sabey
Town of Hunts Point
    Council Position No. 1
Ken Fisher
Town of Hunts Point
    Council Position No. 2
    unexpired 2-year term
Heather Smith
Town of Hunts Point
    Council Position No. 3
Ted Frantz
Town of Hunts Point
    Council Position No. 5
Dan Temkin
City of Issaquah
    Mayor
Joe Forkner
Fred Butler
City of Issaquah
    Council Position No. 1
    short and full term
Mary Lou Pauly
City of Issaquah
    Council Position No. 3
Eileen Barber
City of Issaquah
    Council Position No. 5
Stacy Goodman
City of Issaquah
    Council Position No. 7
Tola Marts
City of Kirkland
    Council Position No. 1
Martin Morgan
Jay Arnold
City of Kirkland
    Council Position No. 2
    unexpired 2-year term
Dave McDonald
Shelley Kloba
City of Kirkland
    Council Position No. 3
Penny Sweet
City of Kirkland
    Council Position No. 5
Amy Walen
City of Kirkland
    Council Position No. 7
William (Bill) Henkens
Doreen Marchione
City of Kirkland
    Municipal Court Judge
Michael J. Lambo
City of Kenmore
    Council Position No. 2
Laurie Sperry
Bob Black
City of Kenmore
    Council Position No. 4
Nigel Herbig
Patrick OBrien
City of Kenmore
    Council Position No. 6
Allan Van Ness
Ken Smith
City of Kent
    Mayor
Suzette Cooke
Tim Clark
City of Kent
    Council Position No. 2
David Wade Schwartz
Jim Berrios
City of Kent
    Council Position No. 4
Dennis R. Higgins, Jr.
City of Kent
    Council Position No. 6
Ken Sharp
Bailey Stober
City of Kent
    Municipal Court Judge Position No. 1
    short and full term
Karli Kristine Jorgensen
City of Kent
    Municipal Court Judge Position No. 2
Glenn M. Phillips
City of Medina
    Council Position No. 1
Curt A. Pryde
City of Medina
    Council Position No. 3
Jim Girardot
John Maffei
City of Medina
    Council Position No. 5
Patrick Boyd
Jennifer Garone
City of Medina
    Council Position No. 7
Alex Morcos
City of Mercer Island
    Council Position No. 2
Kevin Scheid
Dan Grausz
City of Mercer Island
    Council Position No. 4
    short and full term
Tana Senn
City of Mercer Island
    Council Position No. 6
Rich Erwin
Benson Wong
City of Milton
    Mayor
Debra Perry
Philip (Marty) Lelli, Jr.
City of Milton
    Council Position No. 1
Lois Zaroudny
City of Milton
    Council Position No. 2
Bart Taylor
City of Milton
    Council Position No. 3
Bryan W. Ott
Cheryl Reid-Simons
City of Milton
    Council Position No. 5
Todd Morton
Leonard Sanderson
City of Maple Valley
    Council Position No. 2
Bill Allison
City of Maple Valley
    Council Position No. 4
Erin Weaver
City of Maple Valley
    Council Position No. 6
Leslie Burberry
Victoria Jonas
City of North Bend
    Council Position No. 2
Alan Gothelf
City of North Bend
    Council Position No. 4
Ross C. Loudenback
City of North Bend
    Council Position No. 6
Jeanne Pettersen
City of Normandy Park
    Council Position No. 2
Mike Bishoff
City of Normandy Park
    Council Position No. 4
Kathleen Waters
Marion Yoshino
City of Normandy Park
    Council Position No. 6
Tom Munslow
Chris Coleman
City of Newcastle
    Council Position No. 5
Rich Crispo
City of Newcastle
    Council Position No. 6
Mark Greene
John C. Drescher
City of Newcastle
    Council Position No. 7
John D. Dulcich
City of Pacific
    Council Position No. 2
Brice Erickson
John C. Jones
City of Pacific
    Council Position No. 4
Vic Kave
Leanne Guier
City of Pacific
    Council Position No. 5
Stacy May Knudtson
Gary Nitschke
City of Pacific
    Council Position No. 7
Tren Walker
Ronnie M. Harris
City of Redmond
    Council Position No. 2
Byron Shutz
City of Redmond
    Council Position No. 4
Kim Allen
City of Redmond
    Council Position No. 6
John Stilin
City of Renton
    Council Position No. 1
Randy Corman
City of Renton
    Council Position No. 2
Stuart Avery
Armondo Pavone
City of Renton
    Council Position No. 6
Beth Asher
Terri Briere
City of Renton
    Municipal Court Judge
Terry L. Jurado
City of Sammamish
    Council Position No. 1
Larry Wright
Kathleen Huckabay
City of Sammamish
    Council Position No. 3
Bob Keller
City of Sammamish
    Council Position No. 5
Don Gerend
City of Sammamish
    Council Position No. 7
Tom Odell
City of Seattle
    Mayor
Ed Murray
Mike McGinn
City of Seattle
    City Attorney
Pete Holmes
City of Seattle
    Council Position No. 2
Richard Conlin
Kshama Sawant
City of Seattle
    Council Position No. 4
Sam Bellomio
Sally Bagshaw
City of Seattle
    Council Position No. 6
Nick Licata
Edwin B. Fruit
City of Seattle
    Council Position No. 8
Mike OBrien
Albert Shen
City of Shoreline
    Council Position No. 1
Keith McGlashan
City of Shoreline
    Council Position No. 3
Will Hall
City of Shoreline
    Council Position No. 5
Shari Winstead
City of Shoreline
    Council Position No. 7
Christopher Roberts
Michael Javorsky
Town of Skykomish
    Mayor
    short and full term
Tony Grider
Town of Skykomish
    Council Position No. 2
Desirae Bearden
Town of Skykomish
    Council Position No. 4
Michael B. Janasz
City of Snoqualmie
    Mayor
Ed Pizzuto
Matt Larson
City of Snoqualmie
    Council Position No. 1
Robert Jeans
City of Snoqualmie
    Council Position No. 3
Bryan Holloway
City of Snoqualmie
    Council Position No. 5
Heather Munden
Terry Sorenson
City of Snoqualmie
    Council Position No. 7
Kathi Prewitt
City of SeaTac
    Council Position No. 2
Rick Forschler
Kathryn Campbell
City of SeaTac
    Council Position No. 4
Tony Anderson
City of SeaTac
    Council Position No. 6
Pam Fernald
Joe Van
City of Tukwila
    Council Position No. 1
Verna Seal
City of Tukwila
    Council Position No. 3
Allan Ekberg
City of Tukwila
    Council Position No. 5
Joe Henry Duffie
City of Tukwila
    Council Position No. 7
DeSean Quinn
City of Woodinville
    Council Position No. 1
    short and full term
Paula Waters
City of Woodinville
    Council Position No. 3
James Evans
City of Woodinville
    Council Position No. 5
Susan Boundy-Sanders
City of Woodinville
    Council Position No. 7
Brad Walker
Bernie Talmas
Town of Yarrow Point
    Mayor
Dicker Cahill
Town of Yarrow Point
    Council Position No. 1
Bruce Jones
Town of Yarrow Point
    Council Position No. 3
Mary Elmore
Town of Yarrow Point
    Council Position No. 5
David K. Cooper
TOP
SCHOOL
Seattle School District No. 1
    Director District No. 4
Suzanne Dale Estey
Sue Peters
Seattle School District No. 1
    Director District No. 5
Stephan Blanford
LaCrese Green
Seattle School District No. 1
    Director District No. 7
Betty Patu
Federal Way School District No. 210
    Director District No. 1
Geoffery Z. McAnalloy
Ed Barney
Federal Way School District No. 210
    Director District No. 4
Carol Gregory
Medgar Wells
Enumclaw School District No. 216
    Director District No. 2
April Schroeder
Enumclaw School District No. 216
    Director District No. 5
Bryan Stanwood
Mercer Island School District No. 400
    Director Position No. 2
Dave Myerson
Mercer Island School District No. 400
    Director Position No. 4
Adair Dingle
Highline School District No. 401
    Director District No. 2
Angelica M. Alvarez
Highline School District No. 401
    Director District No. 3
Susan Goding
Miles Partman
Vashon Island School District No. 402
    Director Position No. 2
Bob Hennessey
Vashon Island School District No. 402
    Director Position No. 4
Steve Ellison
Renton School District No. 403
    Director District No. 2
Albert Talley, Sr.
Renton School District No. 403
    Director District No. 5
Pam Teal
Skykomish School District No. 404
    Director Position No. 2
John E. Robinson
Skykomish School District No. 404
    Director Position No. 4
Allison Luker
Robert J. Mackner
Skykomish School District No. 404
    Director Position No. 5
    unexpired 2-year term
Dan Woodford
Bellevue School District No. 405
    Director District No. 3
Chris Marks
Bellevue School District No. 405
    Director District No. 4
    unexpired 2-year term
Tracy Trojovsky
Krischanna Roberson
Bellevue School District No. 405
    Director District No. 5
My-Linh Thai
Ed Luera
Tukwila School District No. 406
    Director District No. 1
Mary E. Fertakis
Jennifer L. Johnson
Tukwila School District No. 406
    Director District No. 3
Bobby Cruz
Alicia Waterton
Riverview School District No. 407
    Director District No. 1
Lori Oviatt
Riverview School District No. 407
    Director District No. 5
Greg Bawden
Auburn School District No. 408
    Director District No. 3
Laurie Bishop
Auburn School District No. 408
    Director District No. 5
Lisa Connors
Tahoma School District No. 409
    Director District No. 1
Tami L. Henkel
Tahoma School District No. 409
    Director District No. 5
Tim Adam
Snoqualmie Valley School District No. 410
    Director District No. 1
Tavish MacLean
Snoqualmie Valley School District No. 410
    Director District No. 4
Marci Busby
David Spring
Issaquah School District No. 411
    Director District No. 2
Marnie Maraldo
Issaquah School District No. 411
    Director District No. 4
Lisa Callan
Alison Meryweather
Shoreline School District No. 412
    Director District No. 2
Debi Ehrlichman
Shoreline School District No. 412
    Director District No. 3
David Wilson
Lake Washington School District No. 414
    Director District No. 3
Nancy Phillips Bernard
Lake Washington School District No. 414
    Director District No. 4
Mark W. Stuart
Kent School District No. 415
    Director District No. 4
Agda Burchard
Kent School District No. 415
    Director District No. 5
Bruce Elliott
Maya Vengadasalam
Northshore School District No. 417
    Director District No. 1
Julia Lacey
Kimberly DAngelo
Northshore School District No. 417
    Director District No. 4
Sandy R. Hayes
Northshore School District No. 417
    Director District No. 5
Amy Cast
Fife School District No. 417
    Director District No. 3
Sally Finlayson
Stelian Paraschiv
Fife School District No. 417
    Director District No. 4
Marisa Michaud
Fife School District No. 417
    Director District No. 5
Bruce Burnside
John C. West
TOP
SPECIAL PURPOSE DISTRICT
King County Fire Protection District No. 2
    Commissioner Position No. 2
Ted Sitterley
Shoreline Fire Department
    Commissioner Position No. 2
Kimberly Fischer
Shoreline Fire Department
    Commissioner Position No. 5
    short and full term
Ken Callahan
King County Fire Protection District No. 10
    Commissioner Position No. 3
Larry Rude
Ray Mullen
King County Fire Protection District No. 10
    Commissioner Position No. 4
Rick Gaines
North Highline Fire District
    Commissioner Position No. 2
    short and full term
Julie Hiatt
Vashon Island Fire and Rescue
    Commissioner Position No. 2
Camille M. Staczek
King County Fire Protection District No. 16
    Commissioner Position No. 2
Bob Jordan
Carolyn Armanini
King County Fire Protection District No. 16
    Commissioner Position No. 4
Pat McSweeney
Kae Peterson
King County Fire Protection District No. 20
    Commissioner Position No. 2
Bill Bowden
Terry W. Miller
King County Fire Protection District No. 24
    Commissioner Position No. 2
    short and full term
Charles A. Bauer
King County Fire Protection District No. 25
    Commissioner Position No. 2
Thomas Tasa
King County Fire Protection District No. 27
    Commissioner Position No. 1
    unexpired 4-year term
Lilly Hansen
King County Fire Protection District No. 27
    Commissioner Position No. 2
Eric Hollis
King County Fire Protection District No. 28
    Commissioner Position No. 2
    short and full term
Angela Stubblefield
Elbert Reed
King County Fire Protection District No. 31
    Commissioner Position No. 2
Connie M. Capitan
King County Fire Protection District No. 34
    Commissioner Position No. 2
Thomas C. Johnston
Woodinville Fire & Rescue
    Commissioner Position No. 2
    short and full term
Jim Dorney
Woodinville Fire & Rescue
    Commissioner Position No. 4
Kevin J. Coughlin
Woodinville Fire & Rescue
    Commissioner Position No. 5
    unexpired 2-year term
Roger Collins
King County Fire Protection District No. 37
    Commissioner Position No. 2
Harry George, Sr.
King County Fire Protection District No. 38
    Commissioner Position No. 2
Matt Talbot
South King Fire and Rescue
    Commissioner Position No. 1
Jerry Galland
William (Bill) Gates
King County Fire Protection District No. 40
    Commissioner Position No. 2
Charlotte Ryan
King County Fire Protection District No. 40
    Commissioner Position No. 4
Erin Aboudara
Steve Parsons
King County Fire Protection District No. 43
    Commissioner Position No. 2
Michael P. Scott
King County Fire Protection District No. 43
    Commissioner Position No. 5
Bill VanRuff
King County Fire Protection District No. 44
    Commissioner Position No. 2
Robin J. Mauro
James A. Douvier
King County Fire Protection District No. 44
    Commissioner Position No. 4
James Farrell
King County Fire Protection District No. 45
    Commissioner Position No. 2
John J. Frazier
King County Fire Protection District No. 47
    Commissioner Position No. 2
    short and full term
Raymond A. Poche
John L. Lester
King County Fire Protection District No. 50
    Commissioner Position No. 2
Lyle Clark
Snoqualmie Pass Fire Protection District No. 51
    Commissioner Position No. 1
    short and full term
Steve Griffith
Heather Dean
Snoqualmie Pass Fire Protection District No. 51
    Commissioner Position No. 3
    unexpired 2-year term
Lloyd D. Holman
Barry Tuttle
East Pierce Fire & Rescue
    Commissioner Position No. 1
Raymond R. Bunk, III
Kevin Garling
Coal Creek Utility District
    Commissioner Position No. 2
Richard (Ric) D. Anderson
Covington Water District
    Commissioner Position No. 2
Tal Weberg
David R. Knight
Covington Water District
    Commissioner Position No. 5
David Roselle
George Dennis Holden
Fall City Water District
    Commissioner Position No. 2
Lyn Watts
Highline Water District
    Commissioner Position No. 2
Daniel Johnson
Highline Water District
    Commissioner Position No. 4
George Landon
Lake Forest Park Water District
    Commissioner Position No. 2
    short and full term
Eli Zehner
Shoreline Water District
    Commissioner Position No. 2
Larry Schoonmaker
Woodinville Water District
    Commissioner Position No. 2
    short and full term
Dale Knapinski
Rick Chatterton
King County Water District No. 1
    Commissioner Position No. 2
Richard Sternberg
King County Water District No. 1
    Commissioner Position No. 5
Elizabeth Newstrum
King County Water District No. 19
    Commissioner Position No. 2
Jenny Bell
Mark Graham
King County Water District No. 20
    Commissioner Position No. 2
Gary Coy
King County Water District No. 45
    Commissioner Position No. 2
Barbara Lester
King County Water District No. 49
    Commissioner Position No. 2
David G. Lutz
Roger Gee
King County Water District No. 54
    Commissioner Position No. 2
John E. Rosentangle
King County Water District No. 90
    Commissioner Position No. 2
Dick Gidner
King County Water District No. 111
    Commissioner Position No. 2
Charles E. Wilson
King County Water District No. 117
    Commissioner Position No. 1
    unexpired 4-year term
Charles Anderson
King County Water District No. 117
    Commissioner Position No. 2
Douglas M. Bacon
King County Water District No. 119
    Commissioner Position No. 2
Jeff Popp
King County Water District No. 123
    Commissioner Position No. 2
Shannon Perry Nakano
King County Water District No. 123
    Commissioner Position No. 3
    unexpired 2-year term
Wade Heninger
King County Water District No. 125
    Commissioner Position No. 2
Jerry B. Thornton, Sr.
Cedar River Water and Sewer District
    Commissioner Position No. 2
Wes Jorgenson
Highlands Sewer District
    Commissioner Position No. 2
Nathaniel S. Penrose, Jr.
Midway Sewer District
    Commissioner Position No. 2
Jack W. Hendrickson
Midway Sewer District
    Commissioner Position No. 4
    short and full term
Jim Bailey
Ronald Wastewater District
    Commissioner Position No. 2
Gretchen Atkinson
Ginny Scantlebury
Ronald Wastewater District
    Commissioner Position No. 4
    short and full term
George R. Webster
Richard Matthews
Stevens Pass Sewer District
    Commissioner Position No. 3
Ed Burns
Sammamish Plateau Water and Sewer District
    Commissioner Position No. 2
Brett Muhlestein
Robert E. Brady
Snoqualmie Pass Utility District
    Commissioner Position No. 1
William (Billy) J. Powers, Jr.
Snoqualmie Pass Utility District
    Commissioner Position No. 3
    unexpired 2-year term
Jeremy J. Wiseman
Southwest Suburban Sewer District
    Commissioner Position No. 2
Bill Tracy
Vashon Sewer District
    Commissioner Position No. 1
    unexpired 4-year term
Lyle E. Harris, Jr.
Vashon Sewer District
    Commissioner Position No. 2
Marta Medcalf
Valley View Sewer District
    Commissioner Position No. 2
Mike West
Lakehaven Utility District
    Commissioner Position No. 2
Marie-Anne Harkness
Don Miller
Lakehaven Utility District
    Commissioner Position No. 4
Timothy McClain
Northeast Sammamish Sewer and Water District
    Commissioner Position No. 2
Donald M. Newton
Northshore Utility District
    Commissioner Position No. 2
Robert S. Peterson
Northshore Utility District
    Commissioner Position No. 5
Don Ellis
Soos Creek Water and Sewer District
    Commissioner Position No. 2
    short and full term
Larry West
Darold R. Stroud
Soos Creek Water and Sewer District
    Commissioner Position No. 3
Alan Eades
Gary G. Cline
Skyway Water and Sewer District
    Commissioner Position No. 2
Joyce Clark
Donald Henry
Public Hospital District No. 1
    Commissioner District No. 3
Albert P. Haylor
Barbara J. Drennen
Public Hospital District No. 1
    Commissioner Position No. 5
Tamara Sleeter
Sue Bowman
Public Hospital District No. 2
    Commissioner District No. 2
Kinnon W. Williams
Rebecca Hirt
Public Hospital District No. 2
    Commissioner Position No. 5
Ivars Zageris
Jeanette D. Greenfield
Public Hospital District No. 4
    Commissioner Position No. 2
Dariel Norris
Dick Edward Jones
Public Hospital District No. 4
    Commissioner Position No. 4
Gene Pollard
Kevin J. Hauglie
King County Airport District
    Commissioner Position No. 1
    short and full term
Kaye Pierson
King County Airport District
    Commissioner Position No. 2
Dennis Forhart
King County Airport District
    Commissioner Position No. 3
Bob Therkelsen
King County Cemetery District No. 1
    Commissioner Position No. 1
    unexpired 4-year term
Jay Hanson
John R. Kimble
King County Cemetery District No. 1
    Commissioner Position No. 2
Tim Lafferty
Des Moines Pool Metropolitan Park District
    Commissioner Position No. 3
Schell Ross
Des Moines Pool Metropolitan Park District
    Commissioner Position No. 4
Toni Overmyer
Fall City Metropolitan Park District
    Commissioner Position No. 1
Perry Wilkins
Fall City Metropolitan Park District
    Commissioner Position No. 5
    short and full term
Lori Watts
Si View Metropolitan Park District
    Commissioner Position No. 2
Linda Hamm Grez
Si View Metropolitan Park District
    Commissioner Position No. 3
Mark Joselyn
Vashon-Maury Island Park and Recreation District
    Commissioner Position No. 2
Stephen M. Evans
Lu-Ann Branch
Vashon-Maury Island Park and Recreation District
    Commissioner Position No. 4
Doug Ostrom
Robin Magonegil
Vashon-Maury Island Park and Recreation District
    Commissioner Position No. 5
    unexpired 2-year term
Scott Harvey
John Hopkins
East Bellevue Comm Municipal Corporation
    Council Position No. 1
Robert Adams
East Bellevue Comm Municipal Corporation
    Council Position No. 2
Ken Seal
Betsi Hummer
East Bellevue Comm Municipal Corporation
    Council Position No. 3
Gerald M. Hughes
East Bellevue Comm Municipal Corporation
    Council Position No. 4
William Capron
East Bellevue Comm Municipal Corporation
    Council Position No. 5
Ross Gooding
Jeffrey Hummer
Houghton Community Municipal Corporation
    Council Position No. 1
Bill Goggins
Houghton Community Municipal Corporation
    Council Position No. 2
Betsy Pringle
Houghton Community Municipal Corporation
    Council Position No. 3
Rick Whitney
Houghton Community Municipal Corporation
    Council Position No. 4
Lora Hein
Houghton Community Municipal Corporation
    Council Position No. 5
John Kappler
Houghton Community Municipal Corporation
    Council Position No. 6
Elsie L. Weber
Houghton Community Municipal Corporation
    Council Position No. 7
Brian D. Gawthrop
TOP