Skip to main content
King County logo

Candidates are listed in the order they will appear on the ballot. The lot (random) drawing to determine the order of candidates on the ballot for each office was held on Friday, May 15, 2015.

The listing of candidates is also available as a CSV file

STATE
Legislative District No. 30
    Representative Position No. 2
    unexpired 1-year term
Carol Gregory (Prefers Democratic Party)
Teri Hickel (Prefers Republican Party)
TOP
COUNTY
Director of Elections
    
Zack Hudgins
Julie Wise
Christopher Roberts
TOP
PORT OF SEATTLE
Commissioner Position No. 2
    
Goodspaceguy
Courtney Gregoire
John Naubert
Commissioner Position No. 5
    
Darrell Bryan
Norman Z. Sigler
Marion Yoshino
Mark Hennon
Daniel E. Reandeau
Richard Pope
Fred Felleman
Herb Krohn
Ken Rogers
TOP
CITY
City of Bellevue
    Council Position No. 5
Sherry Grindeland
Vandana Slatter
Michelle Hilhorst
City of Bellevue
    Council Position No. 7
Lyndon Heywood
Bill Hirt
Jennifer Robertson
City of Bothell
    Council Position No. 2
Maryanna Price
Roz Gorc
Andy Rheaume
City of Bothell
    Council Position No. 4
Tim Ottersburg
Bob Carsrud
James G. McNeal
City of Bothell
    Council Position No. 6
John Lee
Nadia Mustafa
Davina Duerr
City of Carnation
    Council Position No. 1
Jeff Lim
Steve McFall
Fred Bereswill
City of Carnation
    Council Position No. 5
Ernest Fix
Michael Flowers
Dustin Green
City of Federal Way
    Council Position No. 1
    short and full term
Mark Greene
Lydia Assefa-Dawson
Anthony Murrietta
City of Issaquah
    Council Position No. 4
Steven Bishop
Tim Flood
Daniel Johnson
Bill Ramos
City of Issaquah
    Council Position No. 6
Christopher Reh
Paul Winterstein
Gregg Leinweber
City of Kirkland
    Council Position No. 2
Jason Chinchilla
Jory Hamilton
Bill Henkens
Shelley Kloba
City of Kent
    Council Position No. 1
Hira Singh Bhullar
Rich Brandau
Tina Budell
Bailey Stober
City of Mercer Island
    Council Position No. 7
Darren Gold
Traci Granbois
Debbie Bertlin
City of North Bend
    Council Position No. 3
Trevor Kostanich
Piper M. Muoio
Dee Wayne Williamson
Rich Wiltshire
City of North Bend
    Council Position No. 7
Judy Bilanko
Martin Volken
Ryan Kolodejchuk
City of Renton
    Council Position No. 4
Charles D. Seil
Ryan McIrvin
Monique Taylor-Swan
City of Seattle
    Council District No. 1
Lisa Herbold
Jody Rushmer
Chas Redmond
Shannon Braddock
Karl Wirsing
Brianna Thomas
Phillip Tavel
Pavel Goberman
Arturo Robles
City of Seattle
    Council District No. 2
Josh Farris
Tammy Morales
Bruce Harrell
City of Seattle
    Council District No. 3
Morgan Beach
Rod Hearne
Lee Carter
Kshama Sawant
Pamela Banks
City of Seattle
    Council District No. 4
Abel Pacheco
Rob Johnson
Michael Maddux
Tony Provine
Jean Godden
City of Seattle
    Council District No. 5
Halei Watkins
Debora Juarez
Debadutta Dash
Kris Lethin
David Toledo
Hugh H. Russell
Mercedes Elizalde
Sandy Brown
City of Seattle
    Council District No. 6
Stan Shaufler
Mike O'Brien
Jon Lisbin
Catherine Weatbrook
City of Seattle
    Council District No. 7
Deborah Zech-Artis
Gus Hartmann
Sally Bagshaw
City of Seattle
    Council Position No. 8
John Roderick
Jon Grant
John Persak
Tim Burgess
City of Seattle
    Council Position No. 9
    short and full term
Bill Bradburd
Lorena Gonzalez
Omari Tahir-Garrett
Thomas A. Tobin
Alex Tsimerman
Alon Bassok
City of Shoreline
    Council Position No. 6
Lorn Richey
Jesse Salomon
Michael Bachety
City of SeaTac
    Council Position No. 1
Craig Baker
Rick Forschler
Barry Ladenburg
City of SeaTac
    Council Position No. 3
Peter Kwon
Sally Andrews
Terry A. Anderson
City of SeaTac
    Council Position No. 7
Erin A. Sitterley
Mia Su-Ling Gregerson
Leonard B. Luna
TOP
SCHOOL
Seattle School District No. 1
    Director District No. 3
Lauren McGuire
David Blomstrom
Stephen J. Clayton
Jill Geary
Seattle School District No. 1
    Director District No. 6
Leslie Harris
Nick Esparza
Marty McLaren
Mercer Island School District No. 400
    Director Position No. 3
Adrienne Roehrich
Bill Hochberg
Tracy Drinkwater
Northshore School District No. 417
    Director District No. 3
David Cogan
Isaac Parsons
Berta Phillips
TOP
SPECIAL PURPOSE DISTRICT
South King Fire and Rescue
    Commissioner Position No. 2
Bill Fuller
Roger Flygare
Jerry Galland
Covington Water District
    Commissioner Position No. 3
    short and full term
Alan Eades
Joshua Lyons
Robert (Bob) Smart
Southwest Suburban Sewer District
    Commissioner Position No. 3
Dave Lutz
Derek Doell
Susan M. Genzale
Lakehaven Utility District
    Commissioner Position No. 3
Randy Smith
Peter Sanchez
Richard Peterson
Public Hospital District No. 1
    Commissioner Position No. 4
    short and full term
Savannah Clifford-Visker
Lawton Montgomery
Terry Block
Public Hospital District No. 4
    Commissioner Position No. 1
Fritz Ribary
Tim Noonan
David Speikers
Public Hospital District No. 4
    Commissioner Position No. 5
Joan Young
Bruno Kelpsas
Steve Weaver
TOP

TTY: Relay 711

Sign up for email or text notifications